Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Germańskiej

Aktualności Aktualności

Zmarła dr Anna Kluba, wieloletni pracownik IFG UJ

Zmarła dr Anna Kluba, wieloletni pracownik IFG UJ

W dniu 26 kwietnia 2021 zmarła nasza Koleżanka, dr Anna Kluba, wychowawczyni wielu pokoleń krakowskich germanistów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 30 kwietnia o godz. 11 na nowym Cmentarzu Komunalnym w Podgórkach Tynieckich (Kaplica).

dr Anna Kluba

Dr Anna Kluba rozpoczęła pracę w IFG UJ w 1977 roku. Prowadziła m.in.  seminaria magisterskie na studiach dziennych i zaocznych, seminaria licencjackie, zajęcia opcyjnie oraz kursy z historii literatury niemieckiej i teorii literatury. W 1986 r. obroniła literaturoznawczą pracę doktorską. W latach 1992-2011 była opiekunem NKJO w Suchej Beskidzkiej. Dr Kluba jest autorką licznych artykułów naukowych; wraz z mężem Antonim Klubą przełożyła wiele pozycji książkowych i artykułów popularnonaukowych.

Dr Kluba była wybitnym dydaktykiem zaangażowanym również w pracę organizacyjną – brała wielokrotnie udział w reformie programu studiów. W 2001 r. otrzymała od Marszałka Województwa Małopolskiego nagrodę za wybitne osiągnięcia w NKJO w Suchej Beskidzkiej, w 2010 r. medal KEN, a w 2016 r. nagrodę JM Rektora UJ za najwyższą ocenę w ankietach studenckich oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę.

Była niezwykle koleżeńskim i lubianym pracownikiem IFG, a także autorytetem nie tylko dla studentów, lecz również koleżanek i kolegów.

Jesteśmy wszyscy do głębi wstrząśnięci i nie możemy uwierzyć, że Ania tak niespodziewanie odeszła z naszego grona. Będzie Jej nam bardzo brakować i zawsze będziemy Ją pamiętać. Tak wspominają Ją koleżanki i koledzy:

„Wymagała od innych, ale przede wszystkim od siebie. Zawsze podziwiałem jej prawość, ostrożny, acz krytyczny dystans i umiejętność ważenia różnych, często sprzecznych racji. Przede wszystkim jednak była zawsze osobą ciepłą, serdeczną, dowcipną”

„Bardzo ścisły umysł, mistrzyni logicznego myślenia, precyzyjnego wyrazu dla myśli i rzeczy”

„Nauczyła mnie dokładności, dbania o szczegóły, wytrwałości. To dzięki Niej rozwijałam się w dydaktyce i literaturze. Gdy wydawało mi się, że nie dam rady, podnosiła mnie na duchu i uczyła wiary w siebie.”

„Kto teraz nam wytłumaczy te wszystkie tabelki? Kto czujnym okiem sprawdzi, czy nikomu z nas niczego nie brakuje podczas zakładowego opłatka?”

„Ania była na pierwszym roczniku studentów, z jakimi po rozpoczęciu pracy miałam zajęcia, i należała - do końca, biorąc pod uwagę moich 48 lat pracy – do najlepszych, najzdolniejszych...”

„Jedna z najlepszych i najbardziej prawdziwych osób, jakie w życiu poznałam. Szczera i autentyczna. Człowiek szczęśliwy i spełniony. Człowiek, który nie musi nikomu nic udowadniać. Wzbudzająca ogromny szacunek, a jednocześnie pełna wewnętrznego ciepła.”

„Dostaliśmy od Ani w prezencie marynowane grzyby, będę płakać otwierając podgrzybki z rozmarynem i prawdziwki wrzosowe na miodzie.”

„Była osobą, która potrafiła napełniać innych nadzieją i otuchą, dla wielu z nas była przewodnikiem, potrafiła bezinteresownie wspierać.”

„Dzisiejsza tragiczna wiadomość to jak grom z jasnego nieba. I weź się, człowieku, miej dobrze, gdy odchodzą Przyjaciele...”

Dyrekcja i pracownicy IFG UJ