Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Germańskiej

Aktualności Aktualności

październik 2021

20211002
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

„Wszystkie Pani listy....“ Rahel Varnhagen i kolekcja Varnhagena

Data: 02.10.2021 - 23.10.2021
„Wszystkie Pani listy....“ Rahel Varnhagen i kolekcja Varnhagena

Wystawa rękopisów z okazji 250. urodzin autorki

19 maja 2021 r. przypadała po raz 250. rocznica urodzin Rahel Varnhagen von Ense, z domu Levin (1771–1833) – jednej z najwybitniejszych niemieckich autorek żydowskiego pochodzenia epoki romantyzmu. Jej spuścizna, składająca się niemal wyłącznie z listów, budzi nieustannie żywe zainteresowanie, a myśl i osobowość fascynują kolejne pokolenia czytelników oraz badaczy. Heinrich Heine nazywał Rahel Varnhagen „najbłyskotliwszą kobietą we wszechświecie”. Hannah Arendt poświęciła tej berlińskiej autorce swą słynną i tłumaczoną na wiele języków – także na polski – rozprawę habilitacyjną. Nazwisko Rahel Levin Varnhagen przywołuje na myśl do dzisiaj znamienitą intelektualistkę, błyskotliwą gospodynię berlińskich salonów literackich, mistrzynię sztuki konwersacji i prekursorkę kobiecej emancypacji.

250. rocznica urodzin to doskonała okazja, by przypomnieć o tej wybitnej postaci poprzez wystawę rękopisów i konferencję naukową. Oba te wydarzenia odbędą się w Bibliotece Jagiellońskiej, a zatem miejscu, w którym na skutek zawirowań wojennych obecnie przechowywana jest znacząca część spuścizny Rahel Varnhagen. Większość rękopisów i pamiątek zostanie przy tym pokazana po raz pierwszy. Wśród eksponatów znajdą się obok wybranych listów i dzienników, także dokumenty osobiste, ilustracje, książki i inne obiekty z kolekcji Varnhagena oraz z archiwum Towarzystwa im. Varnhagenów, które obok Biblioteki Jagiellońskiej i Instytutu Filologii Germańskiej jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Odbywająca się w dniach od 8 do 22 października 2021 r. Wystawa „Wszystkie Pani listy…” Rahel Varnhagen i kolekcja Varnhagena” poprzedzi międzynarodową konferencję naukową pod tym samym tytułem organizowaną z ww. partnerami oraz Instytutem Języka Niemieckiego i Literatury Uniwersytetu w Kolonii w dniach od 21 do 23 października 2021 r.

Wystawa czynna:

Pn 10:00 – 17:00, Wt–Pt 10:00 – 15:00

Wydarzenie na Facebooku

Organizatorzy:

Biblioteka Jagiellońska
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Varnhagen Gesellschaft e. V.

Wsparcie:

Deutsch-Polnische Wissenschaftsstiftung
Höffmann Reisen
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
DAAD

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje: katarzyna.jastal@uj.edu.pl / pawel.zarychta@uj.edu.pl

 

 

Plakat wydarzenia