Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Germańskiej

Aktualności Aktualności

Wyjazd edukacyjny Studenckich Kół Naukowych FG i FGA UJ do Berlina (25-28.11.21)

W dniach 25–28 listopada miał miejsce wyjazd edukacyjny Studenckich Kół Naukowych FG i FGA do Berlina. Jego tematem przewodnim były przestrzenie pamięci i topografie pamięci w tym mieście jako formy upamiętnienia ofiar tyranii komunistycznej na Wschodzie i Zachodzie.

Program wyjazdu obejmował zwiedzanie muzeum Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w byłej NRD (Stasimuseum) , Miejsca Pamięci Muru Berlińskiego (Gedenkstätte Berliner Mauer) oraz Miejsca Pamięci Narodowej Berlin-Hohenschönhausen (Gedenkstätte Berlin-Hohenschönhausen) , po którym Kołowiczów oprowadzał przewodnik Henry Leuschner , który podczas próby ucieczki z NRD został ciężko ranny a potem represjonowany przez Stasi .

Wizyta w muzeum byłej NRD (DDR-Museum ) pozwoliła uczestnikom wyjazdu na wieloaspektowe poznanie życia codziennego mieszkańców tego państwa i wpływu na nie ideologii komunistycznej.

Ponadto studenci obejrzeli najbardziej znane byłe przejście graniczne między NRD a Berlinem Zachodnim Checkpoint Charlie oraz odbyli długi spacer aleją Karola Marxa (Karl-Marx-Allee ) zapoznając się z stylami architektonicznymi – głównie socrealizmu - budynków ciągnących się wzdłuż niej.

Realizując program grupa oczywiście nie mogła nie zobaczyć najważniejszych zabytków stolicy Niemiec takich jak budynek Reichstagu , Brama Brandenburska, Katedra Berliner Dom czy też budynek teatru Berliner Ensamble, gdzie został omówiony wiersz Bertolda Brechta „Rozwiązanie” (Die Lösung) nawiązujący do powstawia robotników w Berlinie Wschodnim w dniu 17 czerwca 1953 roku.

Natomiast w czasie wolnym uczestnicy wyjazdu z chęcią wizytowali jarmarki bożonarodzeniowe na słynnym Alexanderplatz jak również z przyjemnością oddawali się przedświątecznej atmosferze panującej w stolicy Niemiec.

Zdjęcia: Natalia Ranoszek, studentka 1 FGA; Aleksandra Hill