Projekt „Słowianie. Idea i rzeczywistość”

Z przyjemnością informujemy, że dr Joanna Janicka znalazła się wśród laureatów konkursu na minigranty dydaktyczno-edukacyjne POB Heritage “Heritage Open Courses” (edycja A).

Otrzymany grant umożliwi realizację interdyscyplinarnego projektu „Słowianie. Idea i rzeczywistość” we współpracy z prof. dr. hab. Eduardem Mühle, profesorem historii Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze, wieloletnim dyrektorem Instytutu Herdera w Marburgu (1995-2005) i dyrektorem Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie (2008-2013).

Prof. Mühle wygłosi cykl wykładów, w których opowie, w jaki sposób i dlaczego powstała idea słowiańszczyzny oraz jak i dlaczego historiografia średniowieczna, nauka wczesnonowożytna oraz współczesne kulturoznawstwo ukształtowały pewne modele „kultury słowiańskiej”. Nagrania wykładów zostaną udostępnione w internecie.

W nawiązaniu do wykładów prof. Mühle dr Janicka poprowadzi warsztaty dla studentów. Uczestnicy warsztatów tłumaczeniowych poznają wyzwania, przed jakimi staje tłumacz tekstów naukowych z dziedziny historii i kulturoznawstwa oraz będą mogli podjąć próbę własnego tłumaczenia fragmentów książki prof. Mühle „Die Slawen im Mittelalter zwischen Idee und Wirklichkeit“. Ponadto planowane są także warsztaty na temat powstawania i utrwalania się stereotypów oraz ich reprezentacji językowej.

Realizacja projektu rozpocznie się w maju br. i potrwa 8 miesięcy. O terminach poszczególnych wydarzeń będziemy informować, a już teraz serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.