Prof. Dr. Eduard Mühle: „Die Slawen zwischen Idee und Wirklichkeit“ („Słowianie. Idea i rzeczywistość“) Vorlesungsreihe

Vorlesung 1: „Die Erfindung der Slawen im Mittelalter“

In der ersten Vorlesung aus der Vorlesungsreihe „Die Slawen zwischen Idee und Wirklichkeit“ gibt Prof. Dr. Eduard Mühle von der Westfälischen Wilhelms-Universität Münster einen Überblick über die Bilder und Vorstellungen von den Slawen in mittelalterlichen (byzantinischen, lateinischen und arabischen) Quellen.

Vorlesung 1 (mit deutschen Untertiteln)

Wykład pierwszy: „Wyobrażenie Słowian w średniowieczu”

W ramach projektu „Słowianie. Idea i rzeczywistość” 23.05.2022 prof. dr. hab. Eduard Mühle z Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münster wygłosił w naszym Instytucie pierwszy z cyklu trzech wykładów. Wszystkich, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Nagranie z polskimi napisami

Vorlesung 2: „Die Slawen im deutschen kulturellen und politischen Denken der Neuzeit“

In der zweiten Vorlesung über die Slawenbilder zeigt Prof. Dr. Eduard Mühle, welche Bilder und Vorstellungen im deutschsprachigen Raum in der Neuzeit von den Slawen entworfen und zu welchen Zwecken sie instrumentalisiert worden sind.

Vorlesung 2 (mit deutschen Untertiteln)

Wykład drugi: „Obraz Słowian w niemieckiej kulturze i polityce od XVI w. do współczesności”

Zapraszamy do zapoznania się z drugim wykładem w ramach cyklu „Słowianie. Idea i rzeczywistość”. Prof. dr hab. Eduard Mühle z Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münster prezentuje w nim obrazy Słowian i instrumentalizację tych obrazów w krajach niemieckojęzycznych od XVII w. do czasów współczesnych.

Nagranie z polskimi napisami

Vorlesung 3: „Bilder und Vorstellungen von „den Slawen“ im neuzeitlichen Polen“

In der dritten Vorlesung aus der Reihe „Die Slawen zwischen Idee und Wirklichkeit“ bespricht Prof. Dr. Eduard Mühle die Bilder und Vorstellungen von den Slawen, die im Anschluss an die vormodernen Diskurse im neuzeitlichen Polen entworfen und zu verschiedenen Zwecken instrumentalisiert worden sind.

Vorlesung 3 (mit deutschen Untertiteln)

Wykład trzeci: „Obrazy i wyobrażenia Słowian w nowożytnej Polsce”

Zapraszamy do wysłuchania trzeciego wykładu w ramach cyklu „Słowianie. Idea i rzeczywistość”. W odróżnieniu od pierwszych dwóch wykładów prof. dr hab. Eduard Mühle z Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münster przedstawia tym razem spojrzenie na Słowian z perspektywy jednej ze społeczności słowiańskojęzycznych, czyli z perspektywy wewnętrznej, omawiając obrazy i wyobrażenia Słowian w Polsce nowożytnej.