Emocje w literaturze staronordyckiej - wykład profesora Daniela Sävborga

Dnia 7 maja o godz. 13.15 w Collegium Paderevianum, sala 404, odbędzie się wykład prof. Daniela Sävborga z Uniwersytetu w Tartu.

Tytuł wykładu: "Emocje w literaturze staronordyckiej".

Ten temat był długo zaniedbany, ale w ciągu ostatniej dekady stał się jednym z najbardziej aktywnych obszarów badań w dziedzinie studiów staronordyckich. Prof. Daniel Sävborg, który poświęcił tej kwestii swoją pracę doktorską już w 1997 roku, a od tego czasu opublikował zarówno kolejne monografie, jak i artykuły na ten temat, przedstawi w swoim wykładzie szereg nowych perspektyw na to zagadnienie, w tym znaczenie ustnych formuł i typowych scen dla przedstawiania emocji, różnice między różnymi gatunkami - poezją a prozą - jeśli chodzi o przedstawianie emocji w literaturze staronordyckiej, oraz kwestię możliwych wpływów z zagranicy, głównie w zakresie przedstawiania uczuć w kulturze dworskiej. Podczas wykładu będzie się odwoływał do przykładów z "Sagi rodu z Laxdalu", "Sagi o Kormáku" oraz "Strengleikar".

Informacje o prelegencie:

Daniel Sävborg jest profesorem filologii nordyckiej na Uniwersytecie w Tartu od 2010 roku. Wcześniej pracował jako badacz na Uniwersytecie w Sztokholmie, Uppsali i na Islandii. Głównym obszarem jego badań jest średniowieczna literatura, historia i folklor nordycki. Opublikował ponad 90 prac naukowych z tych dziedzin.

Wykład zostanie wygłoszony w języku szwedzkim (wymagana znajomość języka co najmniej na poziomie B2-C1).

Zapraszamy wszystkich chętnych z całej filologii szwedzkiej, a także absolwentów!

Logo Instytutu Szwedzkiego: jego nazwa w języku szwedzkim czarne litery na białym tle.