Medal "Merentibus" dla Uniwersytetu Fryderyka Schillera w Jenie

uroczyste posiedzenie Senatu,

w czasie którego medal "Merentibus" Uniwersytetu Jagiellońskiego

otrzyma

Uniwersytet Fryderyka Schillera w Jenie.

W ubiegłym roku upłynęło 50 lat współpracy między Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem Fryderyka Schillera w Jenie. Porozumienie o współpracy podpisane zostało 24 marca 1962 r. jako pierwsze porozumienie UJ z uczelnią zagraniczną w okresie powojennym. Umowa przewidywała wymianę pracowników i studentów na podstawie programów roboczych. Uniwersytet Jenajski jest nadal jednym z najważniejszych partnerów naszego Uniwersytetu. Program roboczy na lata 2011-2013 obejmuje 11 dziedzin i 18 tematów (prawo, historia, socjologia, filologia polska, język i kultura polska, filologia germańska, pedagogika, biologia molekularna, chemia, nauki o środowisku i fizyka) oraz współpracę między bibliotekami uniwersyteckimi.

Uniwersytet w Jenie został założony przez Nikolausa von Amsdorfa w 1558 roku. Imię patrona - Fryderyka Schillera, zostało mu nadane dopiero w roku 1934.

Wideo-transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć na stronie internetowej Uniwersytetu.

Data opublikowania: 03.04.2013