Konferencja studencka "Berlin – miasto wielu kultur"

Termin: 11.05.2018

Szanowni Państwo,

współistnienie różnych kultur stało się elementem życia codziennego mieszkańców niemieckich metropolii, natomiast równouprawnienie, tolerancja i pluralizm społeczny należą do wartości wyznawanych przez znaczną część społeczeństwa RFN. W praktyce sytuacja okazuje się jednak bardziej skomplikowana. Obok przykładów pokojowego współistnienia przedstaw​icieli różnych kultur i religii obserwujemy w społeczeństwie niemieckim także konflikty na tle etnicznym, kulturowym i religijnym. Pojęcie społeczeństwa wielokulturowego jest obecnie przedmiotem zagorzałych debat w Niemczech. Nad zjawiskiem tym dyskutują nie tylko socjolodzy, ale także przedstawiciele partii politycznych, zastanawiając się nad jego wadami i zaletami, szansami oraz niebezpieczeństwami.

W semestrze zimowym roku akademickiego 2017/2018 członkowie Studenckiego Koła Naukowego Germanistyki UJ postanowili zająć się problematyką wielokulturowości w stolicy Niemiec. Zrealizowany przez SKNG projekt, w ramach którego studenci uczestniczyli w czterodniowym wyjeździe do Berlina, miał na celu zapoznanie członków Koła z zagadnieniem multikulturalizmu we współczesnym społeczeństwie niemieckim.

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa na konferencję pt. Berlin – miasto wielu kultur, stanowiącą podsumowanie naszego projektu. Odbędzie się ona w dniu 11 maja 2018 roku w Strefie Studenckiej (ul. Św. Anny 6). Wystąpienia członków SKNG będą poświęcone następującym tematom:

• pole semantyczne pojęcia „społeczeństwo wielokulturowe”

• geneza wielokulturowego społeczeństwa Niemiec

• obraz demograficzny społeczeństwa RFN z uwzględnieniem mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych

• wielokulturowość Berlina na tle reszty kraju

• zalety i wady, szanse i zagrożenia – główne kontrowersje związane z życiem w społeczeństwie wielokulturowym

• różne koncepcje integracji imigrantów i uchodźców, teoria i praktyka integracji

• obraz wielokulturowości w niemieckich mediach

Szczegółowy program konferencji znajdą Państwo w załączniku. Bylibyśmy Państwu wdzięczni za upowszechnienie informacji o konferencji wśród studentów oraz osób zainteresowanych problematyką wielokulturowości.

Adriana Lizurej

Przewodnicząca SKNG UJ