Warsztaty językowe z Jürgenem Ehrenmüllerem

W dniu 27. 11. br. studenci filologii germańskiej i filologii germańskiej z j. angielskim mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach, które poprowadził Jürgen Ehrenmüller - lektor OeAD w Pilznie i autor książki „Die Würfel sind gefallen. Belegsammlung und Analyse zur Metaphorik des Spiels in der deutschen Gegenwartssprache".
W czasie warsztatów „Auf dem Riff der toten Metaphern" pan Ehrenmüller zaprezentował kognitywne ujęcie metafory. Uczestnicy zapoznali się z teorią G. Lakoffa i M. Johnsona i dowiedzieli się, że metafory nie są tylko „ozdobnikami", a wręcz przeciwnie – pełnią funkcję poznawczą i są tak istotnym elementem języka, że bez nich niejednokrotnie komunikacja nie byłaby możliwa. Wspólna analiza licznych przykładów pozwoliła studentom prześledzić sposób powstawania metafor oraz zobaczyć, jak odzwierciedlają i jednocześnie kształtują one postrzeganie świata.
Warsztaty „Satzzeichen oder warum Beistriche lebensrettend sein können" stanowiły doskonałą okazję, by przypomnieć sobie reguły rządzące interpunkcją. Omawiane przykłady uzmysłowiły studentom, że odpowiednie zastosowanie znaków przestankowych nie tylko ułatwia rozumienie wypowiedzi, ale może również całkowicie zmienić strukturę, a przez to i sens zdania.
Zajęcia poprowadzone przez pana Ehrenmüllera stały się zachętą do refleksji nad funkcjonowaniem języka – nie tylko niemieckiego.

Data publikacji: 07.12.2015