Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Germańskiej

Aktualności Aktualności

Konferencja Stowarzyszenia Germanistów Polskich

Termin: 10.05.2013 - 12.05.2013

Einblicke in die deutsche Sprache, Kultur und Literatur – Forschungsparadigmen und Anwendungsbereiche
Kraków, 10-12 maja 2013 r.


W dniach od 10 do 12 maja 2013 r. w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego i pod honorowym patronatem JM Rektora tejże uczelni, prof. Wojciecha Nowaka, odbyła się doroczna konferencja Stowarzyszenia Germanistów Polskich nt. „Einblicke in die deutsche Sprache, Kultur und Literatur. Forschungsparadigmen und Anwendungsbereiche". W obradach wzięło udział wraz ze słuchaczami 147 osób, zaś germaniści z kraju i zagranicy wygłosili 100 referatów. Współorganizatorem konferencji był Instytut Filologii Germańskiej UJ, zaś partnerami zagranicznymi Instytut Języka i Literatury Niemieckiej Uniwersytetu w Kolonii, a także Instytut Germanistyki Uniwersytetu Martina Lutra w Halle i Wittenberdze.

Swoje konferencje naukowe SGP poświęca tradycyjnie aktualnymzagadnieniom dyskutowanym w środowisku germanistycznym i procesom zachodzącym w otaczającym nas świecie. Organizatorom przyświecały w tym roku dwa podstawowe cele. Z jednej strony uczestnicy konferencji mieli mieć tradycyjnie możliwość zaprezentowania wyników swych aktualnych badań podczas obrad plenarnych oraz w sekcjach (językoznawczej, literaturoznawczej i kulturoznawczej oraz politologicznej), tak by możliwe było dokonanie przeglądu stanu i zakresu badań germanistycznych w Polsce. Z drugiej strony w ramach osobnego panelu dyskusyjnego prowadzonego i przygotowanego przez honorowego przewodniczącego SGP, prof. Franciszka Gruczę, zachęcono uczestników konferencji do zasadniczej dyskusji o współczesnej kondycji badań germanistycznych tak w Polsce, jak i za granicą, zwłaszcza w kontekście zmian i reform dokonujących się w szkolnictwie wyższym. Dyskusja dotyczyła rozwoju nie tylko paradygmatów i metodologii badań, ale także przede wszystkim przemian, jakie dokonują się w kształceniu na uczelniach w związku z wprowadzeniem krajowych ram kwalifikacji, zmieniającym się zapotrzebowaniem na rynku pracy, a także słabnącym zainteresowaniem nauką i nauczaniem języka niemieckiego w szkołach podstawowych i średnich. Podkreślano, że z jednej strony zmieniająca się rzeczywistość akademicka stwarza nieznane dotąd problemy, jak choćby coraz większy dysonans między badaniami naukowymi a kształceniem zgodnie z wymogami rynku pracy, czy konieczność dostosowania programów kształcenia germanistycznego do coraz mniejszej liczby absolwentów szkół dobrze władających językiem niemieckim. Z drugiej strony wskazywano, że zmiany stanowią wyzwanie i stwarzają okazję do poszukiwania innowacji, a także nowych możliwości, jakie niesie ze sobą większa autonomia programowa instytutów germanistycznych. W związku z dużym zainteresowaniem i ożywionymi reakcjami, jakie wywołał panel dyskusyjny, postanowiono, że podczas przyszłorocznej konferencji, która odbędzie się w Rzeszowie, tej właśnie tematyce poświęcony zostanie cały blok podczas obrad plenarnych.

Podczas konferencji w auli Collegium Maius odbyła się również uroczystość wręczenia Honorowych Statuetek Stowarzyszenia Germanistów Polskich dla osób szczególnie zasłużonych dla środowiska germanistycznego w Polsce. W tym roku wyróżniono dr Giselę Janetzke z Fundacji Alexandra von Humboldta, a także prof. Heinza Vatera z Kolonii. Podczas uroczystości UJ reprezentowała prorektor ds. rozwoju prof. Maria-Jolanta Flis.
Konferencję zorganizowano dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Konsulatom Niemiec i Austrii w Krakowie.

Konferencja w liczbach:
Liczba uczestników z wystąpieniami: 100
W tym:
wystąpienia plenarne: 18
sekcja językoznawcza: 35
sekcja literaturoznawcza i kulturoznawcza: 27
sekcja politologiczna: 13
panel dyskusyjny: 7
wydarzenia towarzyszące: 5
Liczba uczestników zagranicznych: 34
Liczba słuchaczy bez referatu: 47

Data opublikowania: 28.02.2013
Osoba publikująca: Agnieszka Gaweł