Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Germańskiej

Aktualności Aktualności

Reportaż z warsztatów językowo-realioznawczych dla uczniów klas liceum i gimnazjum

W dniach 21-22 maja 2015 r. Instytut Filologii Germańskiej UJ gościł na warsztatach językowo-realioznawczych w budynku przy ul. Kanoniczej 14 uczennice i uczniów krakowskich szkół, w których realizowany jest program DSD I i II. Ponad 50 uczestniczek i uczestników z I Liceum Ogólnokształcącego im B. Nowodworskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego wzięło udział w projekcie „Gesellschaft im Wandel" przygotowanym przez studentki 2 roku filologii germańskiej z j. angielskim. Projekt powstał w ramach zajęć kulturoznawczych prowadzonych przez panią Ninę Diehl – lektora programu DSD i pracownika IFG. W celu przygotowania projektu studentki odwiedziły między innymi wystawę „Krzątaczki" („Emsigkeit") w Domu Norymberskim oraz galerie i sklepy na Krakowskim Kazimierzu.

W pierwszy dzień warsztatów uczniowie połączyli się losowo w kilkuosobowe grupy. Tak stworzone  „międzyszkolne" zespoły pracowały pod opieką studentek w 11 różnych stacjach nad słownictwem związanym tematycznie m. in. z rolami kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, migracją oraz zmianach zachodzących w języku niemieckim.

Drugi dzień projektu uczniowie już w grupach klasowych spędzili na przygotowaniu prezentacji i występów w ramach konkursu. Czteroosobowe jury – studentki Nicole Giza, Andżelika Ossolińska i Aneta Bukowska oraz austriacki lektor w IFG Michael Ganser – wyłoniło zwycięzców konkursu:
1 miejsce zajęła 2 klasa DSD z I LO z projektem „Multi-Kulti-Wortschatzszenen", na 2 miejscu uplasowała się 2 klasa DSD z 2 LO z projektem „Liebe (be)schreiben", 3 miejsce jury przyznało 1 klasie DSD z gimnazjum nr 1 z projektem „Charakterquiz", 4 i 5 miejsca zajęły kolejno 2 klasa z I LO z prezentacją „Schönheitsideale" oraz 2 klasa z II LO z projektem „Werbung – gendergerecht?"

Zaletą projektu IFG UJ była integracja uczących się języka niemieckiego na różnych etapach edukacyjnych. Wspólna praca uczniów gimnazjum i liceum oraz studentów wyższej uczelni pozwoliła na wymianę doświadczeń i realizację różnych efektów kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Od roku akademickiego i szkolnego 2015/16 Instytut Filologii Germańskiej zaprasza wszystkie drugie klasy DSD gimnazjów i liceów z Krakowa do udziału w corocznych czteroetapowych konkursach języka niemieckiego o tytuły „Die beste DSD-I-Klasse Krakaus" dla gimnazjów oraz „Die beste DSD-II-Klasse Krakaus" dla liceów.

Organizatorzy warsztatu dziękują dyrektorom zaproszonych szkół oraz nauczycielkom i nauczycielom języka niemieckiego za przybycie:  pani Agnieszce Węgrzyckiej-Gulińskiej z Gimnazjum nr 1, paniom Annie Kyzioł i Iwonie Majcher z 1 LO oraz pani Agacie Konrnhauser-Dudzie i panu Pawłowi Szuleckiemu z 2 LO w Krakowie.

mgr Nina Diehl, dr Henryk Mazepa

Data publikacji: 26.05.2015
Osoba publikująca: Agnieszka Gaweł