Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Germańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyjazd edukacyjny Studenckich Kół Naukowych FG i FGA UJ do Berlina (25-28.11.21)

W dniach 25–28 listopada miał miejsce wyjazd edukacyjny Studenckich Kół Naukowych FG i FGA do Berlina. Jego tematem przewodnim były przestrzenie pamięci i topografie pamięci w tym mieście jako formy upamiętnienia ofiar tyranii komunistycznej na Wschodzie i Zachodzie.

Program wyjazdu obejmował zwiedzanie muzeum Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego w byłej NRD (Stasimuseum), Miejsca Pamięci Muru Berlińskiego (Gedenkstätte Berliner Mauer) oraz Miejsca Pamięci Narodowej Berlin-Hohenschönhausen (Gedenkstätte Berlin-Hohenschönhausen), po którym Kołowiczów oprowadzał przewodnik Henry Leuschner, który podczas próby ucieczki z NRD został ciężko ranny a potem represjonowany przez Stasi.

Wizyta w muzeum byłej NRD (DDR-Museum) pozwoliła uczestnikom wyjazdu na wieloaspektowe poznanie życia codziennego mieszkańców tego państwa i wpływu na nie ideologii komunistycznej.

Ponadto studenci obejrzeli najbardziej znane byłe przejście graniczne między NRD a Berlinem Zachodnim Checkpoint Charlie oraz odbyli długi spacer aleją Karola Marxa (Karl-Marx-Allee) zapoznając się z stylami architektonicznymi – głównie socrealizmu - budynków ciągnących się wzdłuż niej.

Realizując program grupa oczywiście nie mogła nie zobaczyć najważniejszych zabytków stolicy Niemiec takich jak budynek Reichstagu, Brama Brandenburska, Katedra Berliner Dom czy też budynek teatru Berliner Ensamble, gdzie został omówiony wiersz Bertolda Brechta „Rozwiązanie” (Die Lösung) nawiązujący do powstawia robotników w Berlinie Wschodnim w dniu 17 czerwca 1953 roku.

Natomiast w czasie wolnym uczestnicy wyjazdu z chęcią wizytowali jarmarki bożonarodzeniowe na słynnym Alexanderplatz jak również z przyjemnością oddawali się przedświątecznej atmosferze panującej w stolicy Niemiec.

Zdjęcia: Natalia Ranoszek, studentka 1 FGA; Aleksandra Hill

Data publikacji: 20.12.2021
Osoba publikująca: Tomasz Rojek