Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Filologii Germańskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Z życia Instytutu

Nabór tekstów do Skandynawistycznych Zeszytów Naukowych

29.01.2015
Redakcja Skandynawistycznych Zeszytów Naukowych działająca przy Skandynawistycznym Kole Naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza nabór tekstów do kolejnego numeru. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Skandynawistycznego Koła Naukowego pod następującym adresem
więcej o Nabór tekstów do Skandynawistycznych Zeszytów Naukowych

SZWEDZKI STÓŁ FILMOWY

05.12.2014
Skandynawistyczne Koło Naukowe UJ współorganizowało w dniach 15-16 listopada 2014 Szwedzki Stół Filmowy w Pauza In Garden. Była to impreza nie tylko filmowa, znakomicie propagująca kulturę i język szwedzki. Zakład Filologii Szwedzkiej był jednym z patronów imprezy. Relacja i szczegóły wydarzenia – zob. https://www.facebook.com/szwedzkistolfilmowy
więcej o SZWEDZKI STÓŁ FILMOWY

WYKŁADY GOŚCINNE NA FILOLOGII SZWEDZKIEJ

22.11.2014
W związku z jubileuszem 40-lecia Zakładu Filologii Szwedzkiej odbyło się kilka wykładów gościnnych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów. Różne osobowości, temperamenty i obszary badawcze zaproszonych Gości były ciekawą odmianą wobec obowiązującego programu studiów, dając możliwość poszerzenia wiedzy skandynawistycznej. Prof. Imbi Sooman (Universtät Wien) mówiła na temat współczesnych problemów społeczno-politycznych Szwecji i ich historycznych uwarunkowań: "Rozwój stabilnej demokracji w Szwecji" (22.10.2014) „Polityka Szwecji wobec mniejszości" (23.10.2014) Prof. Pirjo Kukkonen (Uniwersytet w Helsinkach) wygłosiła wykład na temat przekładu w telewizji (6.11.2014). Była również gościem seminarium magisterskiego dr Ewy Daty-Bukowskiej, na którym studenci referowali swoje projekty (7.11.2014).
więcej o WYKŁADY GOŚCINNE NA FILOLOGII SZWEDZKIEJ

IFG gości przyszłych germanistów

16.01.2015
W dniu 18 XI nasz Instytut odwiedzili uczniowie szkoły z Jordanowa i wzięli udział w zajęciach tłumaczeniowych pana mgra Dietmara Gassa. Wszystkim się warsztaty podobały. Cieszymy się na zapowiedziane już kolejne wizyty szkół średnich w ramach trwającego projektu "Uniwersytet bliżej Was"
więcej o IFG gości przyszłych germanistów

Wykład gościnny w ramach Tygodnia Jubileuszowego Filologii Szwedzkiej

13.11.2014
W ramach Tygodnia Jubileuszowego Zakładu Filologii Szwedzkiej IFG UJ, odbył się wykład pt. Dialekty i język standardowy w Norwegii a w Polsce, który wygłosił dr Piotr Garbacz z Institutt for språkfag, Høgskolen i Buskerud og Vestfold / Norwegia.
więcej o Wykład gościnny w ramach Tygodnia Jubileuszowego Filologii Szwedzkiej

Wykład gościnny na temat filmów Carla Theodora Dreyera

03.11.2014
Dnia 27 października odbył się wykład gościnny dr Anny Mrozewicz z UAM w Poznaniu na temat filmów Carla Theodora Dreyera. Wykład poświęcony był językom wizualnym wypracowanym przez najwybitniejszego, obok Larsa von Triera, duńskiego reżysera filmowego XXw., w szczególności jego klasycznemu obrazowi "Męczeństwo Joanny d'Arc" (1928). Po wykładzie odbyła się dyskusja z udziałem studentów Skandynawistyki IFG UJ.
więcej o Wykład gościnny na temat filmów Carla Theodora Dreyera

JUBILEUSZ 40-LECIA FILOLOGII SZWEDZKIEJ W KRAKOWIE

18.11.2014
W dniu 6 listopada 2014 odbył się Wieczór Skandynawistyczny, zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Zakładu Filologii Szwedzkiej. W trakcie uroczystości ogłoszono także wyniki konkursu translatorskiego. Wyróżnionym gratulujemy! Poniżej kilka impresji z wieczoru:
więcej o JUBILEUSZ 40-LECIA FILOLOGII SZWEDZKIEJ W KRAKOWIE

Wizyta szwedzkich polityków w Zakładzie Filologii Szwedzkiej

13.10.2014
Dnia 30.09.2014 nasz Zakład odwiedziła delegacja z Uppsali – województwa partnerskiego dla województwa małopolskiego: wojewoda Peter Egardt z małżonką, przedstawiciel szwedzkiego MSZ Jan Amberg oraz szefowa polonistyki na Uwersytecie w Uppsali prof. Anna Małgorzata Packalén.
więcej o Wizyta szwedzkich polityków w Zakładzie Filologii Szwedzkiej

Germanistyka na krakowskim Rynku - Fotorelacja

30.05.2014
W dniach 22-24 maja na krakowskim Rynku odbył się Festiwal Nauki. Instytut Filologii Germańskiej UJ oraz kierunek filologia germańska były jak co roku obecne i reprezentowane przez studentów.
więcej o Germanistyka na krakowskim Rynku - Fotorelacja

Znamy 20 Nominowanych do Nagrody Literackiej

27.05.2014
W tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia Kapituła wyłoniła Nominowanych w czterech kategoriach. Wśród Nominowanych w kategorii eseistyka znalazło się nazwisko dra hab. Jana Balbierza, pracownika Instytutu Filologii Germańskiej UJ. Serdecznie gratulujemy
więcej o Znamy 20 Nominowanych do Nagrody Literackiej